Čo je rizikové životné poistenie a v akých situáciách pomôže?
Rizikové životné poistenie je dôležitým krokom pre zdravie rodinných financií. Poskytuje totiž nenahraditeľnú ochranu v prípade neočakávaných udalostí, ako sú choroba, úraz poisteného alebo jeho smrť. Bez neho by mohla celá rodina utrpieť vážne finančné straty alebo sa dostať do dlhov, najmä ak ide o hlavného živiteľa rodiny.
23/11/2024
Čo je rizikové životné poistenie?
Životné poistenie zahŕňa krytie rizík ohrozujúcich život človeka. Podľa potrieb a preferencií klienta je možné uzatvoriť poistenie v dvoch variantoch: rizikový, ako aj investičný variant. Poistenie je však flexibilné a v priebehu trvania poistnej zmluvy sa dá meniť podľa potrieb klienta. Zároveň je poistenie omnoho širšie, ako by ste si možno mysleli. Pozrime sa, čo presne rizikové životné poistenie zahŕňa a v akých situáciách vám môže pomôcť.
Podobne, ako si poisťujete pred neočakávanými udalosťami svoju nehnuteľnosť alebo auto, mali by ste myslieť aj na seba – svoje zdravie a rodinu. Položili ste si niekedy otázku – čo sa stane, keď sa nebudete môcť ďalej starať o svoju rodinu, pretože utrpíte vážny úraz? Predstavili ste si rozpočet, ktorým po strate vášho zamestnania, bude disponovať vaša rodina?
Aké sú základné riziká, ktoré sú predmetom rizikového životného poistenia?
-
Kompenzácia príjmu rodiča v prípade choroby dieťaťa – je možné dočasne kompenzovať zníženie príjmu rodiča, ktorý zostáva s chorým dieťaťom doma a stará sa oň.
-
Kompenzácia príjmu rodiny v prípade úmrtia rodiča – je možné dočasne vykryť stratu v rozpočte rodiny v prípade úmrtia jedného z rodičov.
-
Riziko dožitia – dosiahnutý vek, ktorý je stanovený v poistnej zmluve ako hraničný vek poistenca, po dosiahnutí ktorého sa vypláca poistné plnenie (našetrené peniaze).
V akých situáciách pomôže? Čo si môžete pripoistiť?
Plnenie z rizikového životného poistenia môže poskytnúť finančné prostriedky napríklad na:
-
denné výdavky (nájomné, výdavky na bývanie, strava, cestovné, platby za služby),
-
splácanie hypotéky alebo spotrebných úverov,
-
výdavky pre deti do školy a ďalšie nevyhnutné položky rodinného rozpočtu,
-
úhradu zvýšených výdavkov, ktoré by mohli súvisieť s liečbou dotknutého poistenca, rehabilitáciami, kúpou zdravotných pomôcok – napr. invalidného vozíka.
Rizikové životné poistenie ponúka k základnému poisteniu (smrť a úrazy) aj možnosti ďalšieho pripoistenia, ktoré pokryjú napríklad:
-
kritické choroby,
-
dávky pre prípad PN,
-
denné odškodné pri hospitalizácii v nemocnici.
Aké kritériá ovplyvňujú životné poistenie?
Pozrime sa na to, čo poisťovne pri uzatváraní zmlúv u klienta sledujú:
-
vek klienta,
-
zdravotný stav (zdravotná karta),
-
zamestnanie (druh, nočná/denná práca, prostredie),
-
rozsah plnenia, aký klient v žiadosti požaduje.
Ako dobre nastaviť životné rizikové poistenie?
Je dôležité, aby ste si svoje životné poistenie nastavili dobre. Pomôže, keď začnete s nastavovaním poistenia berúc do úvahy svoje zamestnanie a charakter vašich prípadných voľnočasových aktivít. Každá aktivita predsa predstavuje istú mieru rizika – to všetko treba pri zakladaní zmluvy poistného zohľadniť.
Pri rizikovom životnom poistení si môžete efektívne nastaviť aj rozšírenú ochranu, napríklad:
-
pre kritické choroby – rakovina, infarkt, mozgová príhoda, skleróza multiplex a ďalšie,
-
pre trvalú invaliditu (v dôsledku úrazu alebo choroby),
-
pre úrazy, ktoré vás ohrozia v prípade výkonu zamestnania,
-
pre trvalú pracovnú neschopnosť, pre ktorú stratíte príjem.
Nastavenie tohto finančného produktu závisí od toho, čo od poistenia očakávate, akú máte prácu, akým aktivitám sa venujete. Odporúčame, aby ste sa pred uzatvorením zamysleli nad situáciami, ktoré vás môžu ohroziť, alebo nad tým, ako sa vám darí hospodáriť v domácnosti s financiami. Ak so životným poistením nemáte skúsenosti, odporúčame vám obrátiť sa na odborníka, ktorý vám ho efektívne nastaví.
Na čo si pri výbere životného poistenia dávať pozor?
Máte pred sebou ponuku poistenia? Tak si ešte skontrolujte nasledujúce body:
Rozsah krytia – či poistenie kryje všetky riziká, ktoré sú pre vás dôležité.
Podmienky a výluky z poistenia – dobre si pozrite kapitolu s podmienkami a výlukami, pretože niektoré ochorenia môžu byť z poistenia vylúčené.
Výšku poistnej sumy – či je výška poistnej sumy dostatočná a či pokryje všetky vaše náklady.
Dôveryhodnosť inštitúcie – vyberte si svojho partnera na poistenie zodpovedne, ideálne s finančnou stabilitou a dobrými referenciami.
Dôvody, pre ktoré je dobré mať rizikové životné poistenie
Finančné zaistenie celej rodiny
Veľkou výhodou rizikového životného poistenia je, že nie je len poistením pre danú osobu – poistenca, ale zároveň poskytuje aj finančné plnenie pozostalým.
Stabilita a ochrana rodiny
Keď dôjde k úrazu hlavného živiteľa rodiny a dlhodobej práceneschopnosti, pomôže rizikové životné poistenie. Vďaka tomuto finančnému produktu bude poskytnuté poistné plnenie, napríklad po autonehode.
Mesačné výdavky s veľkou perspektívou
Finančne nezaťažujúce mesačné náklady je ďalšia výhoda pri rizikovom životnom poistení. V prípade smrti urobí toto poistenie „veľké veci“, pretože sa môže vyplatiť pomerne veľká poistná suma.
Jednoduché a dostupné riešenie
Rizikové životné poistenie je dostupným riešením. Viete si ho jednoducho uzavrieť a získať tak väčšiu istotu do života.
Poistenie viacerých osôb na jednu zmluvu
V rizikovom životnom poistení La Vita od VÚB banky máte dokonca možnosť poistiť až 6 ľubovoľných osôb na jednu zmluvu. Nemusíte riešiť novú zmluvu a administratívu, pretože všetko máte pekne v „jednom“ balíku.
Poistenie šité na mieru vybraným povolaniam
Rizikové životné poistenie môže byť naozaj zaujímavé, ponúka napríklad špeciálne poistenie pre vybrané skupiny klientov (vo VÚB banke pri produkte La Vita): pre aktívnych seniorov, dobrodružných študentov, malých levíkov, počítačových mágov, energických manažérov a právnikov, ochrancov zdravia, profesionálnych vodičov či tých, ktorí pracujú v administratíve, atď.
Chceli by ste vedieť viac? Kontaktujte nás a naši odborníci vám pomôžu s nastavením výhodného poistenia.