25.03.2025
Slovensko na Deň Zeme, 22. apríla, spozná už tradične najinšpiratívnejšie počiny, ktoré počas minulého roka najviac prispeli k ochrane prírody v našej krajine. Víťazi v piatich kategóriách enviroceny Atlas vzídu spomedzi 15 finalistov. O ich výbere rozhodla nezávislá porota expertov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku na Slovensku. Nadácia VÚB ako iniciátor a organizátor ocenenia udelí víťazným organizáciám spolu s verejným uznaním aj odmeny v celkovej výške 50-tisíc eur.
Cieľom ocenenia Atlas je už piaty rok upriamovať pozornosť celej spoločnosti na aktivity neziskového, verejného a súkromného sektora, ktoré zanechali na základe merateľných výsledkov za uplynulé obdobie pozitívnu stopu v záchrane biodiverzity, ochrane životného prostredia, enviro vzdelávaní či rozvoji zeleného podnikania. V rámci aktuálneho pokračovania iniciatívy Atlas bolo na prestížne ocenenie nominovaných 67 projektov z celého Slovenska. Spomedzi zapojených organizácií, škôl, samospráv či firiem porota vybrala v prvom kole 15 finalistov. Do užšieho výberu v každej z piatich kategórií sa dostali tri projekty:
- Ochrana prírody Slovenska (záchrana či lepšia ochrana konkrétnych ekologicky vzácnych lokalít, väčších území alebo ohrozených ekosystémov): Inštitút aplikovanej ekológie Daphne (projekt Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch), Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (projekt Mokrade Medzibodrožia - znova plné vody a života) a OZ Návrat do divočiny (projekt Rozšírenie záchrannej stanice o rozlietavaciu voliéru)
- Zlepšovanie životného prostredia (zlepšenie kvality životného prostredia v krajine obývanej a užívanej ľuďmi): Nadácia Cvernovka (projekt Naprší a spláchne!), Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (projekt Vtáčí ostrov na Dunaji: oáza života, ktorej hrozil zánik) a BROZ – ochranárske združenie (projekt Krajina živá)
- Osveta (vzdelávacie projekty pre deti, mládež a ostatné skupiny obyvateľov): Lesmír (projekt Od zážitku k poznaniu), CEEV Živica - platforma Hurá von! (projekt Hurá von!) a Rybársky klub KRAKEN (projekt Vráťme ryby do vody)
- Eko startupy (originálne nápady začínajúcich lokálnych firiem v prospech ochrany životného prostredia): Slovenské konopné družstvo (projekt Renesancia konopného priemyslu), Marína Masárová (projekt Výroba zvieratiek z ovčej vlny ako výučbových pomôcok) a Zaži Fatru (projekt Zaži Fatru)
- Zelené podnikanie (ekoinovácie v podnikaní, cirkulárnej ekonomike aj poľnohospodárstve): Biofarma Dubový háj (projekt Dubový háj), Černuška - kvety z Bielych Karpát (projekt Černuška - kvety z Bielych Karpát) a SŠ S. Mikovíniho (projekt Recyklácia odpadov z veterných turbín veternej elektrárne v Dánsku)
Bližší popis všetkých finálových projektov je k dispozícii na stránke www.nadaciavub.sk/atlas.
Aktuálne zloženie odbornej poroty
Odborný tím porotkýň a porotcov tvoria tento rok: Petra Csefalvayová, expertka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Juraj Hipš, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, Peter Medveď, environmentalista a riaditeľ Nadácie Ekopolis, Štefan Polák, hlavný radca na oddelení ochrany prírody a krajiny Odboru starostlivosti o životné prostredie na OÚ Bratislava a Mariana Repovská, predsedníčka občianskeho združenia Za našu vodu, zameraného na ochranu pitnej vody na Slovensku a vzdelávanie v tejto oblasti, ktoré sa stalo minulý rok víťazom ceny Atlas v kategórii osveta.
Ceny Atlas pri príležitosti Dňa Zeme, teda 22. apríla, získa spolu päť víťazov. Nadácia VÚB im okrem uznania venuje aj podporu na udržanie a ďalší rozvoj ocenených projektov, a to formou grantov v celkovej výške 50-tisíc eur. Odborná porota môže popri piatich cenách udeliť aj Cenu poroty. V tom prípade jej nositeľ takisto získa grant vo výške 10-tisíc eur.
„Máme radosť zo skvelej zostavy finalistov a pokračovania iniciatívy, ktorú na Slovensku rozvíjame už päť rokov. Našu verejnú poctu za nezanedbateľný prínos pre ochranu prírody si zaslúžia všetky aktuálne zverejnené organizácie a ľudia. Naším cieľom je však nájsť tých najlepších z najlepších a tým pri príležitosti Dňa Zeme odovzdať aj naše fyzické ocenenie Atlas a pripravené odmeny. Rozhodnutie o tom, kto to bude, je opäť v rukách tých najpovolanejších odborníkov z praxe,“ hovorí Jozef Kausich, predseda správnej rady Nadácie VÚB. V rámci grantovej podpory environmentálnych aktivít prerozdelila Nadácia VÚB za prvé štyri ročníky ocenenia Atlas a tiež päť ročníkov svojho programu Envirogranty sumu už takmer 550-tisíc eur.
VÚB banka, člen skupiny Intesa Sanpaolo, zverejní príbehy ocenených víťazov na svojich sociálnych sieťach a stránke ocenenia. Rozhovory s minuloročnými držiteľmi enviroceny Atlas o tom, ako ich projekty s odstupom času úspešne napredujú, prináša aj enviropodcast Nadácie VÚB Atlas a tiež online magazín Srdcovky.